Naturalna odnowa skóry i włosów
22 czerwca 2020
Zapraszam do ziołowego ogrodu, gdzie z plonów lata przygotować można wspaniałe ziołowe oleje i octy, sokowe toniki i maseczki. Dzięki nim zadbamy o włosy i przygotujemy regenerującą kąpiel dla skóry.
W moim ogrodzie w tym roku posadziłam ukochany jarmuż oraz dwa rodzaje marchwi: zwykłą pomarańczową oraz dawną odmianę marchwi purpurowej. Obydwie wyrosły wspaniale i z obu będę przyrządzała jadalne kosmetyki. Cały urok marchwi i jarmużu tkwi w tym, że nawet ekologiczne są dostępne dla nas przez cały rok i można przyrządzać z nich świeże pyszności do rozpieszczania skóry.
Toniki i oleje do twarzy
Oto przepisy na kosmetyki, które mają dwa bardzo ważne zdania: tonizowanie i nawilżanie skóry.
Tonik marchewkowy
Wyciśnij 90 ml świeżego soku marchwiowego, dodając do niego 10 ml octu skrzypowego bądź jabłkowego. Tak przygotowany tonik trzymaj koniecznie w lodówce. Rano oraz wieczorem nanieś tonik na płatek kosmetyczny i przetrzyj twarz, szyję oraz dekolt.
Marchewka i zawarte z niej karotenoidy stymulują komórki skóry, czyli fibroblasty, do syntezy kolagenu i elastyny, co daje efekt wygładzenia zmarszczek, w tym zmarszczek głębokich oraz tzw. kurzych łapek wokół oczu. Wzrasta jędrność i elastyczność skóry, reperują się i odbudowują zniszczone pod wpływem promieniowania włókna kolagenowe i elastynowe. Dodatkowo składniki zmniejszają utratę wody przez naskórek, dlatego skóra staje się bardziej gładka, sprężysta i elastyczna.
Tonik ten jest też wspaniały dla skóry trądzikowej, ponieważ karotenoidy normalizują pracę gruczołów łojowych, skóra się mniej przetłuszcza i zmniejsza się tendencja do tworzenia zaskórników. Ponadto karotenoidy znacznie redukują przebarwienia pozapalne np. po trądziku.
Tonik jarmużowy
Wyciśnij 90 ml świeżego soku z liści jarmużu, dodając do niego 10 ml octu skrzypowego bądź jabłkowego. Tak przygotowany tonik trzymaj koniecznie w lodówce. Rano oraz wieczorem nanieś tonik na płatek kosmetyczny i przetrzyj twarz, szyję oraz dekolt.
Jarmuż bardzo intensywnie odżywia skórę dzięki wysokiej zawartości chlorofilu. Jest idealny do cery zmęczonej, szarej, która wymaga porządnej dawki witamin. Cera po toniku staje się bardziej gładka, nabiera zdrowego kolorytu. Dodatkowo jarmuż jest jednym z najbogatszych w świecie roślin źródeł luteiny i zeaksantyny, które należą do silnych antyoksydantów. Mają one zdolność do absorpcji energii światła niebieskiego, dzięki czemu chronią przed uszkodzeniami fotochemicznymi.
Tonik poprawia funkcjonowanie gruczołów łojowych i reguluje ilość powierzchniowej warstwy lipidowej. Bardzo silnie poprawia elastyczność i nawilżenie skóry. Uważa się, że wzrost nawilżenia skóry wynika z przenikania luteiny i zeaksantyny do błon komórkowych keratynocytów, co powoduje polepszenie zdolności do zatrzymywania wody w głębszych warstwach skóry przez warstwę rogową naskórka. Zmniejszona peroksydacja lipidów także może mieć pewne znaczenie w polepszeniu nawilżenia naskórka.
Po tonizowaniu nadszedł czas na nawilżanie. Polecam przygotowanie regenerującego marchewkowego oleju do twarzy.
Olej marchwiowy
Kilka łyżek wysuszonego korzenia marchwi zalej 100 ml oleju lnianego. Taką miksturę mieszaj codziennie przez trzy tygodnie. Pamiętaj, że olej należy przechowywać w lodówce. Tak przygotowany preparat nakładaj na skórę twarzy rano i wieczorem, zawsze po toniku.
Octy i oleje do ciała
Teraz kolej na pielęgnację ciała. Ocet jest jednym z tych kosmetyków, którego historia stosowania jest bardzo długa. Jego używanie jest niezwykle cenne w obecnych czasach, kiedy niszczymy skórę zasadowymi mydłami. Ocet przede wszystkim nadaje jej właściwe pH. Odpowiednie pH skóry (pH skóry dla osób o jasnej karnacji naturalnie wynosi ok 5,0 – 5,5) to podstawowy czynnik młodego, pięknego i jędrnego wyglądu.
Umycie ciała tradycyjnym mydłem powoduje podniesienie pH na skórze o 3 jednostki, który to efekt utrzymuje się przez 90 minut. Im wyższe pH skóry, tym bardziej rośnie aktywność enzymów wpływających na złuszczanie i integralność warstwy rogowej. Przyczynia się to do nadmiernego złuszczania skóry, powoduje podrażnienia, swędzenie i uczycie suchości. Wówczas czym prędzej sięgamy po balsamy, masła, oleje, ale one nie zmieniają pH skóry na 5,5. Dlatego octowanie ciała jest tak istotnym czynnikiem pielęgnacji !
Ocet nagietkowy (do kąpieli w wannie)
Do pojemnika o pojemności 100 ml wsyp 3 łyżeczki suszonych płatków nagietka lekarskiego i zalej je 100 ml octu jabłkowego ekologicznego. Tak przygotowaną miksturę mieszaj codziennie przez trzy tygodnie. Octu w ilości trzech łyżek dodawaj do wanny podczas kąpieli.
Jeżeli masz prysznic, przygotuj sobie na bazie octu nagietkowego mgiełkę do ciała. Do opakowania z atomizerem 100 ml wlej 90 ml wody oraz 10 ml octu. Wymieszaj i postaw w kabinie prysznicowej, 2 x w tygodniu spryskuj ciało, włosy i twarz.
Olej nagietkowy do ciała
Kolejny etap to nawilżanie skóry ciała. Do tego przygotuj olej nagietkowy. Kilka łyżek wysuszonych płatków nagietka lekarskiego zalej 100 ml tłoczonego na zimno oleju lnianego. Taką miksturę trzeba mieszać codziennie przez trzy tygodnie. Pamiętaj, że olej należy przechowywać w lodówce.
Nagietek lekarski przyspiesza gojenie się skóry, ponadto polifenole i flawonoidy występujące w kwiatach to związki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Aktywność przeciwutleniająca kwiatów nagietka jest istotna w łagodzeniu skutków uszkodzeń skóry przez promieniowanie UV-B. Kwiat nagietka lekarskiego działa też przeciwzapalnie, a to właśnie stany zapalne bardzo często towarzyszą infekcjom i oparzeniom skóry.
Olejowanie włosów
Olejowanie jest dobrodziejstwem dla włosów, gdyż poprawia ich elastyczność. Bardzo polecam olej lniany, ponieważ jest on najbardziej uniwersalny, idealny do każdego rodzaju włosów.
Jak to się robi? Są dwie metody olejowania:
- Olejowanie włosów na sucho jest polecane do włosów zniszczonych i cienkich, ponieważ podnosi ich elastyczność i nawilżenie.
Niewielką ilość oleju wmasuj w suche włosy (nie muszą być umyte), pozostaw na 3
do 12 godzin. Umyj włosy.
- Olejowanie na mokro jest idealne dla włosów twardych, suchych, szklistych i daje głębsze wniknięcie oleju we włosy. Do pół szklanki ciepłej wody wlej 2-3 łyżki oleju lnianego. Przelej do pojemniczka z atomizerem i spryskaj włosy. Trzymaj na włosach 1-3 godzin.
Jak często stosować oleje? Raz na tydzień, gdy mamy włosy bardzo suche oraz raz na dwa-trzy tygodnie, gdy mamy włosy normalne. Włosy, podobnie jak skóra, lubią kwaśne pH, dlatego warto spryskiwać je mgiełką octową także wtedy, kiedy używamy jej do ciała.
Życzę dobrej zabawy przy sporządzaniu jadalnych kosmetyków!
Tekst: Monika Górska
mojafarmaurody.pl
Fot: Pixabay