Czy drzewa mogą leczyć?
13 marca 2021
Nie od dziś wiemy, że spacer po lesie poprawia psychiczne samopoczucie oraz krążenie, wycisza umysł i usuwa zmęczenie, a także przynosi ulgę skołatanym nerwom. Obcowanie z drzewami podnosi poziom serotoniny, działa przeciwzapalnie, przeciwstarzeniowo, będąc tym samym skuteczną profilaktyką wielu chorób cywilizacyjnych.
W mojej pacy zielarza i terapeuty codziennie korzystam z dobrodziejstw surowców roślinnych i drzewnych pod różną postacią. Przygotowuję z nich m.in. prozdrowotne mieszanki, nalewki, oleje do kąpieli, masażu neurolimfatycznego oraz kompozycje olejków eterycznych na różne psychosomatyczne dolegliwości. Znaczna cześć używanych przeze mnie roślin leczniczych to właśnie liście, kwiaty, owoce oraz kora drzew liściastych i iglastych naszej strefy klimatycznej.
I choć zwykliśmy wykorzystywać prozdrowotne właściwości poszczególnych części roślin, krzewów lub drzew (dla przykładu: kory dębu, wierzby, kory kaliny koralowej, liści i kory brzozy, pączków sosny, kwiatów lipy, czeremchy, forsycji, bzu czarnego, igliwia świerku, jodły syberyjskiej itd.), to tylko jedna z możliwości.
Gdy czuję się zmęczona i brakuje mi energii po ciężkim, długim dniu, odwiedzam las. Przytulam się wówczas do dębów, które doskonale mnie równoważą. Kiedy pulsuje mi głowa lub czyjeś emocje siedzą mi na barkach – kieruję swoją uwagę do brzóz, które posiadają silną energię oczyszczającą. A kiedy potrzebuję podjąć ważną decyzję – podążam do wierzb, które rozjaśniają umysł i pomagają w lepszym zrozumieniu sytuacji.
Chcę Was przekonać, że kontakt z drzewami poprzez codzienną, nawet kilkuminutową obecność może być uzdrawiający zarówno na poziomie emocjonalnym, jak i fizycznym. I co najważniejsze, nie za każdym razem musimy zapuszczać się głęboko w las, aby korzystać z leśnej energii jej mieszkańców.
Terapia drzewami – od czego zacząć?
Autorzy pracujący z drzewami przekonują, że można korzystać z ich uzdrawiającej energii na wiele sposobów. Do najczęstszych należy obejmowanie drzew, położenie dłoni na korze na wysokości klatki piersiowej, albo siedzenie pod drzewem i opieranie się o nie plecami. Każdy może wybrać dla siebie sposób, który będzie mu najbardziej odpowiadał. Osobiście lubię obejmować drzewa (szczególnie, kiedy przychodzę z troskami dnia codziennego) albo położyć lewą dłoń grzbietem do pleców, aby wewnętrzną stroną móc dotykać drzewa, zaś prawą rękę położyć na sercu, by następnie delikatnie oprzeć się plecami o drzewo (kiedy potrzebuję się doładować energetycznie).
Moje metody pracy z drzewami
Nie zawsze mamy możliwość udania się do lasu, dlatego jedną z moich ulubionych metod terapeutycznych jest praca z „drzewną wizualizacją”. Podczas sesji odbywam wraz z pacjentem wspaniałą podróż do lasu, nierzadko jest to powrót do rodzinnych stron (co ciekawe podopieczni wybierają najczęściej dom i jego otoczenie – najczęściej las lub łąka). Nierzadko pojawia się w wizjach woda jako symbol oczyszczenia. Każdy podświadomie wybiera dla siebie drzewo, które jest mu potrzebne do zwalczenia zarówno trapiącej go dolegliwości, jak i usunięcia blokad emocjonalnych, lęków lub/i przywrócenia sił witalnych. I tak dla przykładu kobiety wybierają dla siebie najczęściej:
- brzozy, których przeznaczeniem jest oczyszczanie krwi, limfy, tarczycy, nerek, wątroby, jelit;
- jabłonie, kiedy chcą wesprzeć swoją płodność;
- sosny, kiedy potrzebują zmierzyć się z przeszłością i uzdrowić swoje serce na nowe relacje oraz nauczyć się czerpać radość z życia oraz wybaczania sobie i innym;
- orzech – przy problemach z mięśniakami, torbielami, chorobami krwi;
- dąb – w przypadku ważnej decyzji życiowej, by podążać we właściwym kierunku;
- wierzbę, kiedy chcą mieć właściwy ogląd sytuacji lub wyostrzyć intuicję.
Warto wiedzieć, że każdemu z drzew przypisana jest właściwa mu energia: żeńska lub męska. Każde z nich ma także swoją indywidualną „specjalizację uzdrawiania”.
Brzoza (Betula alba, pendula) – patronuje jej energia żeńska. Nazywana drzewem „pierwszej pomocy”. W ziołolecznictwie korę i liście wykorzystuje się z powodzeniem w kuracjach oczyszczających, a więc odtruwających i regenerujących krew i nerki. Tym samym kontakt z drzewem pobudza przepływ płynów ustrojowych w organizmie: pomaga w artretyzmie, dnie, RZS i problemach z nerkami i pęcherzem moczowym. Oczyszcza organizm z toksyn, aktywizuje procesy gojenia, regeneracji komórkowej. Brzoza przywraca dobre samopoczucie i siły witalne, usuwa bóle fizyczne i emocjonalne. Likwiduje niepokój i wahania nastroju, przeciwdziała depresji. Polecana kobietom, aby wspierać płodność i energię kobiecą.
Jak pracować z drzewem: poprzez przytulanie, kąpiele w wodzie brzozowej, masaże lecznicze z dodatkiem oleju z dziegcia brzozowego (zastosowanie punktowe).
Dąb (Quercus robur, petrarae): patronuje mu energia męska. To długowieczne, majestatyczne drzewo jest symbolem mądrości, prawości i kreatywności. W ziołolecznictwie korę dębu wykorzystuje się w stanach zapalnych skóry i kobiecych narządów rodnych. Tymczasem kontakt z dębem przywraca chęci do życia, wzmacnia intuicję i uruchamia wewnętrzny potencjał. Działa regenerująco na tkankę łączną, stawy i kości. Terapię dębem poleca się rekonwalescentom oraz dzieciom i osobom starszym, a więc wszystkim szukającym oparcia.
Jak pracować z drzewem: poprzez przytulanie, kąpiele w wodzie z kory dębu, masaże lecznicze z gałązką dębową.
Sosna (Pinus silvestris) – patronuje jej energia męska i żeńska. W ziołolecznictwie olejek sosnowy jest stosowany do inhalacji w celu poprawy krążenia oraz eliminacji obrzęków, a syrop z młodych pędów sosny jako remedium na wszelkie nieżyty gardła i oskrzeli. Z kolei kontakt z drzewem przywraca radość życia, pomaga uporać się z depresją, melancholią, smutkiem i przygnębieniem, uwalnia od poczucia winy, niemożności przebaczenia. Wzmacnia płuca, dlatego praca z sosną pomaga w nieżytach górnych i dolnych dróg oddechowych, astmie oraz chronicznym kaszlu.
Jak pracować z drzewem: poprzez przytulanie, inhalacje, aromaterapię z użyciem olejku eterycznego.
Świerk (Picea Abies) – patronuje mu energia męska. W ziołolecznictwie igliwie stosowane jest w leczeniu nieżytów górnych i dolnych dróg oddechowych, szczególnie z objawami zaflegmienia oraz do miejscowego nacierania przy nerwobólach, bólach mięśni i stawów. Z kolei kontakt z drzewem pobudza krążenie i wzmacnia układ nerwowy, a wraz z nim aktywność oraz inicjatywę. Przynosi poczucie bezpieczeństwa i stabilności; wzmacnia poczucie godności i wartości, zapewniając bogactwo i pomyślność.
Jak pracować z drzewem: poprzez przytulanie, kąpiele, aromaterapię i masaże lecznicze.
Wierzba (Salix Alba) –patronuje jej energia kobieca. W ziołolecznictwie korę wierzby (jako źródło salicylanów) stosuje się jako naturalny odpowiednik aspiryny (działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe). Z kolei kontakt z drzewem aktywizuje funkcje kognitywne. Polecana dla osób ze skłonnościami schizofrenicznymi i depresyjnymi. Uwalnia od niezadowolenia życiowego, rozczarowania i nienawiści.
Jak pracować z drzewem: poprzez przytulanie, medytacje, kąpiele w wywarze z kory wierzby.
Klon (Acer negundo, ampestre) – patronuje mu energia męska. Symbolizuje pokorę, docenienie siebie, szczerość i obiektywizm. Z ziołolecznictwie stosowany do kąpieli lub masażu w terapii obrzęków, wychudzeniu lub otyłości, zaburzeniach pamięci i przeroście gruczołu krokowego oraz zaburzeniach pamięci. Klony należą do drzew harmonizujących, a więc kontakt z nimi pomaga przywracać spokój, równowagę i radość życia. Polecany osobom, które boją się stanąć samodzielnie na nogi, osobom nadpobudliwym i agresywnym oraz poszukującym równowagi pomiędzy życiem zawodowym i rodzinnym.
Jak pracować z drzewem: poprzez przytulanie, kąpiele i masaże lecznicze.
Lipa (Tillia cordata) – patronuje jej energia żeńska. Uważana za symbol stabilizacji życiowej, rodzinnej oraz macierzyństwa, opieki. Nazywana także drzewem zakochanych. W ziołolecznictwie lipa polecana jest przy infekcjach z występowaniem gorączki oraz w kuracjach antystarzeniowych, ponieważ wpływa korzystnie na krążenie i wzmacnia naczynia krwionośne. Kontakt z lipą wnosi do życia bezpieczeństwo, spokój i harmonię, dlatego poleca się ją osobom zakładającym rodziny lub podróżującym w celu odzyskania poczucia stabilizacji i korzeni.
Jak pracować z drzewem: poprzez przytulanie, ćw. oddechowe pod drzewem, kąpiele lecznicze.
Kasztanowiec (Aesculus hippocastanum): patronuje mu energia męska/żeńska. W ziołolecznictwie stosuje się kwiat kasztanowca jako środek przeciwzapalny, dla wzmocnienia krążenia, przy żylakach (także odbytu) i zastojach żylnych. Wzmacnia układ nerwowy i przynosi spokój; miejscowo pobudza krążenie. Polecany dla osób posępnych, zrezygnowanych, pesymistów oraz mających problemy z krążeniem, nerkami oraz chorobami reumatycznymi.
Jak pracować z drzewem: przytulanie, masaże lecznicze, kąpiele.
Jodła (Abies alba) – patronuje jej energia żeńska. Symbolizuje wolę życia, jest drzewem odrodzenia. W ziołolecznictwie inhalacje/kąpiele z dodatkiem olejku eterycznego/igliwia jodły przynoszą ulgę w zapaleniu oskrzeli, kaszlu, bólu gardła i zapaleniu zatok. Kontakt z drzewem odświeża umysł, znosi bóle głowy lub serca (nerwobóle). Działa stabilizująco na system nerwowy; przynosi odrodzenie duchowe i fizyczne.
Jak pracować z drzewem: poprzez przytulanie, masaże lecznicze, kąpiele z dodatkiem igliwia.
Drzewna aromaterapia
Każdy z nas zapewne kilkakrotnie korzystał z naturalnej „aromaterapii”, spacerując z rodziną po lesie. Wiele drzew, szczególnie iglastych – podobnie jak zioła lecznicze – wydziela przyjemne aromaty. Są to związki lotne noszące nazwę olejków eterycznych. Dzięki ich dobroczynnemu wpływowi po powrocie z lasu czuliśmy się zregenerowani, zrelaksowani i wypoczęci. Dziś wraz z postępem nauki nauczyliśmy się wykorzystywać potencjał roślin i sporządzać z nich wartościowe esencje na różne dolegliwości. W walce z bezsennością, stresem, migrenami, bólami oraz wieloma innymi, współczesnymi problemami zdrowotnymi.
Aromaterapia drzewnymi olejkami należy dziś do najszybszych i najskuteczniejszych metod terapeutycznych i jest stosowana na szeroką skalę w uzdrowiskach oraz holistycznych gabinetach Beauty&SPA. Nie musisz jednak wybierać się daleko, aby móc skorzystać z ich dobroczynnych właściwości. Poznając przeznaczenie i zasady komponowania poszczególnych olejków możesz stosować z powodzeniem terapię leśną… u siebie w domu. Brzmi ciekawie?
Drzewni przyjaciele w esencji olejków
Palo Santo (Bursera graveolens)
Działanie: przeciwzapalne, przeciwzakaźne, odkażające, przeciwwirusowe, uodporniające
i usypiające.
Przeznaczenie: stymulacja układu odpornościowego; łagodzenie bólu i stanów zapalnych.
Podczas medytacji/sesji pomaga uwolnić od negatywnych emocji, złości i lęku. Pomaga w skupieniu i łagodzi uczucie zagubienia, bezsilności.
DODATKOWO: ODSTRASZA OWADY, ZABIJA KLESZCZE!
Eukaliptus gałkowy (Eucalyptus globulus)
Działanie: przeciwstarzeniowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwreumatyczne, przeciwzapalne, odkażające, odkażające, owadobójcze, rozrzedzające śluz w drogach oddechowych.
Przeznaczenie: łagodzi zapalenie zatok, kaszel, zapalenie oskrzeli, objawy przeziębienia i grypy, zapalenie ucha, zmniejsza trądzik, wzmacnia odporność, łagodzi bóle reumatyczne, mięśniowe, pomocny przy objawach cukrzycy.
Podczas medytacji/sesji pomaga skupić się na budowaniu dobrych relacji z ludźmi, wspomaga dobre samopoczucie emocjonalne.
DODATKOWO: ODSTRASZA OWADY.
Cyprys wiecznie zielony (Cupresus sempervirens)
Działanie: przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, odkażające, przeciwskurczowe, ściągające, odświeżające, wspomagające wydzielanie krwi menstruacyjnej, poprawiające krążenie obwodowe, wykrztuśne, uspokajające.
Przeznaczenie: łagodzi dolegliwości menstruacyjne (krwotoki i bóle), hemoroidy, poprawia krążenie, przeciwdziała żylakom lub łagodzi objawy z ich strony, odtruwa system limfatyczny, zmniejsza zatrzymywanie się wody w organizmie, choroby neurodegeneracyjne.
Podczas medytacji/sesji ma działanie gruntujące i uspokajające. Przynosi poczucie dobrostanu. Wspomaga zdolność właściwej oceny sytuacji i uwalnia od lęku przed nieznanym.
DODATKOWO: WŁAŚCIWOŚCI OWADOBÓJCZE.
Sosna zwyczajna, świerk pospolity, jodła syberyjska
Działanie: przeciwbólowe, przeciwbakteryjne
Przeznaczenie: łagodzi kaszel oraz inne objawy przeziębienia, przynosi ulgę w zapaleniu oskrzeli i zatok. Poprawia krążenie i eliminuje zatrzymywanie płynów w organizmie.
Podczas medytacji/sesji: wspomaga uczucie dobrostanu, spokoju i rozluźnienia. Daje poczucie stabilności.
Dziegieć brzozowy (produkt destylacji z brzozy: z drewna, gałęzi (lub/i) kory brzozy – w postaci oleju)
Działanie: przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwzapalne, dezynfekujące, grzybobójcze i bakteriobójcze.
Przeznaczenie: egzema, trądzik, łuszczyca, grzybica rąk i stóp, wzmacnia naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęki, likwiduje bóle mięśniowe. Regeneruje naskórek.
Kadzidłowiec (Boswellia serrata)
Działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne.
Przeznaczenie: zwalcza infekcje, łagodzi kaszel, bóle gardła, eliminuje stany zapalne, paciorkowce i gronkowce. Redukuje stres i napięcie nerwowe, poprawia nastrój (tonizuje, wycisza).
Podczas medytacji/sesji równoważy, podnosi na duchu, przynosząc uczucie głębokiego spokoju. Stosowany podczas modlitwy.
Jak tworzyć udane kompozycje zapachowe o przeznaczeniu terapeutycznym
Podobnie jak w branży perfumeryjnej istnieją zapachy tzw. cięższe i lżejsze, dominujące, wzmacniające i harmonizujące. Aby skomponować udaną mieszankę olejków należy przestrzegać następujących zasad i proporcji:
- Olejki bazowe stanowią 1-5% mieszanki. Są to olejki o bardzo silnych aromatach, np. goździk, szałwia, tymianek;
- Olejki wzmacniające efekt synergii stanowią 60-80% mieszanki, np. melisa, drzewo herbaciane, aromaty drzewne;
- Olejki wyrównujące/harmonizujące stanowią 10-25% mieszanki, np. olejki cytrusowe.
Las nie raz zaskoczy Was swoją różnorodnością i harmonijnym pięknem. Bo las to nie tylko uzdrawiająca energia drzew, ale też inteligentny system komunikacji. Przypomina on dobrze zorganizowane społeczeństwo, w którym każdy ma określone zadania do wykonania. To również wielowiekowa mądrość, powrót do korzeni, obcowanie z matką naturą, która nam ludziom jest niezwykle potrzebna w osiąganiu wewnętrznej równowagi i harmonii. Jeżeli spojrzymy na drzewa jak na swoich przyjaciół, którzy nie oczekując nic w zamian, pomagają nam uzdrawiać ból i choroby, podnosić siły witalne lub wyciszać nasze emocje, już nigdy nie będziemy wchodzić do lasu jako „zarządcy”.
Tekst: Karolina Smoderek
fot. Pixabay
Przeczytaj również: Talasoterapia dla zdrowia i urody