Naturalna antybiotykoterapia – żurawina
30 grudnia 2019
Warto o niej wspomnieć, zwłaszcza w kontekście bakteryjnych zakażeń układu moczowego. Co prawda nie jest to surowiec o działaniu stricte antybiotycznym, jednakże bardzo często stosuje się go w praktyce.
Owoce żurawiny działanie zawdzięczają związkom chemicznym – są bogate w kwasy organiczne — jabłkowy, cytrynowy, szikimowy oraz chinowy, proantocyjanidyny i zawierają szczególnie dużo witaminy C. Co ciekawe, stosunek zawartości poszczególnych kwasów w soku żurawinowym jest względnie stały, a sam sok charakteryzuje również bardzo niskie pH.
Spożywanie żurawiny zmniejsza zdolność uropatogennych szczepów bakterii do przylegania do komórek, dzięki czemu wspomaga leczenie cięższych zakażeń. Z lżejszymi żurawina powinna poradzić sobie sama. Prawdopodobnie też niektóre ze związków czynnych i ich metabolity powodują rozpad błony komórkowej bakterii. W tym przypadku powinny nas interesować preparaty standaryzowane na zawartość proantocyjanidyn – ekstrakty o zawartości powyżej 50 mg proantocyjanidyn w dawce dobowej.
Tekst: Magda Jabłonowska, Daniel Grochowski
fot. Pixabay