Ocet zielny. Z ziołowej kuchni prababki
18 lipca 2020
W dawnej kuchni często sięgano po zioła, by uatrakcyjnić smak potraw. Octy ziołowe pozwalały zachować aromat ziół przez cały rok. Dziś do wypróbowania przepis z 1838 roku.
Biorą się listki estragonu, bazylii, melissy, rozmarynu i kwiat lawendy , kraią się z kilką sztuk rokambułu* [pisownia oryginalna], suchemi skórkami pomarańczowymi i cytrynowemi, wsypnie się wszystko z troszką cynamonu, muszkatowego kwiatu i długiego pieprzu do butli, i zalewa się mocnym octem. Teraz obwięzuie się butla poiedynczym papierem, który przekała się kilka razy szpilką, stawia się na słońcu na 14dni, potem filtruie się przez bibułę i przechowuje się w mnieyszych, dobrze zakorkowanych butelkach. Ten ocet bardzo iest dobry do ragutów i kwaśnych sosów.
Na podstawie:
Rządna gospodyni we względzie kuchni i śpiżarni : dzieło dla początkuiących gospodyń i dwornic miasteczkowych i wieyskich ułożone przez Karolinę Eleonorę Grebitz, Wilno 1838
rokambuł, roślina warzywna podobna do czosnku, właśc. czosnek wężowy, Allium ophioscorodon,. gatunek warzywnej rośliny cebulowej z rodzaju czosnek pochodzącej ze środkowej Azji.