Kici kici koci… kocimiętka, czyli zioło dla kota
17 lutego 2023
Czy można kota leczyć ziołami? Chociaż wydają się być one bezpiecznym środkiem do poprawy kondycji nie tylko ludzi, ale i zwierząt– nie róbmy tego samodzielnie, bez wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Stosowanie roślin w naturalnej terapii weterynaryjnej ma wielowiekową tradycję, jednak należy pamiętać, że kot to nie człowiek i niektóre z ziół mogą okazać się dla toksyczne dla zwierząt. Dziś kilka słów o Nepeta cataria, bo przecież kocimiętka to najbardziej kocie zioło. Wkrótce kolejne artykuły o ziołach dla kotów i innych zwierząt.
Kocimiętka (Nepeta L.) należy do rodziny jasnotowatych. Co ciekawe, nie wszystkie jej gatunki (a jest ich ok. 290), działają na koty. Okazuje się, że substancją, wprawiającą koty w euforię jest nepetalakton, a nie wszystkie kocimiętki ją zawierają w tej samej ilości.
Wśród kotów jest też różne uwrażliwienie na tę substancję. Jedne czworonogi wpadają w taki stan pobudzenia, że mogą zniszczyć roślinę, tarzając się w niej, inne nie zwracają na nią uwagi. Na nepetalakton reaguje około 70% kotów, a cecha ta jest uwarunkowana genetycznie. Uważa się, że przypomina on koci feromon. Zazwyczaj większe zainteresowanie kocimiętką wykazują osobniki w wieku rozrodczym, starsze koty i młode kocięta są zazwyczaj mniej nią zafascynowane. Faza euforii, wywołanej kocimiętką u kotów na nią wrażliwych trwa około 10 minut, po czym zwierzę traci zainteresowanie rośliną, ale po jakimś czasie (np. po dwóch godzinach) stan euforyczny może się znów powtórzyć po kontakcie z zielem.
Nepetalakton to organiczny związek chemiczny z grupy monoterpenów typu irydoidów. Występuje w olejkach eterycznych zawartych w kocimiętce (Nepeta cataria). Nepetalakton jest naturalnym atraktantem dla kotów, ale stosowany też jest jako składnik repelentów przeciw owadom.
Jaką korzyść można odnieść pozwalając kotom mieć kontakt z kocimiętką? Zioło to może pomóc w zaspakajaniu ich potrzeb do zabawy i aktywności fizycznej, a nie w naszej chęci obserwowania kota w trakcie stanu euforycznego. Nepetalakton działa na receptory zapachowe kotów, co może powodować u nich różne zachowania, takie jak przewracanie się, mruczenie, tarzanie się i intensywne węszenie. Uważa się jednak, że kocimiętka może zaaktywizować zwierzęta do ruchu. Nie jest to jednak zioło, z którym kot powinien obcować zbyt często, warto więc zachować umiar i bacznie obserwować swojego pupila.
Kocimiętka jest zwykle uważana za bezpieczną dla kotów, a jej stosowanie może pomóc w stymulowaniu aktywności i zabawy u kotów. Może być również wykorzystana w celu zwiększenia apetytu u kotów, między innymi u chorych na niewydolność nerek.
Jednak zdarza się, że nadmierne używanie kocimiętki u niektórych kotów może prowadzić do mniej oczekiwanych efektów, takich jak: nadmierna pobudliwość, a nawet agresja. Dlatego ważne jest, aby stosować ją z rozwagą i zawsze zwracać uwagę na reakcję swojego kociego indywidualisty.
Najczęściej używa się suszonego ziela kocimiętki w zabawkach, które mają zainteresować i zachęcić zwierzę do zabawy. Oto kilka najpopularniejszych zabawek z kocimiętką:
- Myszki z kocimiętką -mogą być miękkie lub z twardym rdzeniem, a koty uwielbiają je chwytać, gryźć i rzucać.
- Kulki z kocimiętką – to niewielkie kulki wypełnione suszem. Koty lubią bawić się nimi, toczyć je po podłodze, a także chwytać i gryźć.
- Szczotka z kocimiętką – łączy w sobie funkcję pielęgnacyjną z zabawą, pomaga utrzymać kocie futro w dobrej kondycji.
- Kocyki z kocimiętką – to miękkie pledy, wypełnione suszem. Koty mogą się na nich wylegiwać, a dodatkowo kocyki z kocimiętką mogą pomóc zminimalizować stres i niepokój u kotów, na przykład w podróży.
- Pióra z kocimiętką czyli zabawki, imitujące pióra ptaków i zawierające w sobie suszone ziele. Koty uwielbiają ganiać za nimi, chwytać i gryźć.
Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie koty reagują na kocimiętkę w ten sam sposób. Zabawki z kocimiętką należy stosować umiarkowanie i zawsze pod nadzorem właściciela. W przypadku zauważenia niepokojących zachowań u kota (objawów zatrucia, wymiotów lub nadmiernej agresji) należy zabawkę odstawić i skonsultować takie zachowanie z weterynarzem. Pamiętajmy, że przyczyną może być nadmierna wrażliwość na kocimiętkę, alergia na jakiś element przedmiotu do zabawy lub choroba.
Kocimiętkę można też zasadzić wśród tzw. trawki dla kota lub w ziołowym ogródku dla pupila (napiszemy nieco o tym wkrótce), aby pobudzić zainteresowanie zwierzaka zieloną przestrzenią, stworzoną specjalnie dla niego. Przy okazji – taki fragment zielonego raju dla ulubieńca z kocimiętką może służyć i nam i innym domowym zwierzętom. Kocimiętka odstrasza bowiem niektóre owady: muchy bolimuszki kleparki, żywiące się krwią dużych zwierząt , np. koni i krów), muchy domowe, karaluchy i komary. Niektóre gatunki można wykorzystać jako rośliny ozdobne i miododajne, dlatego sadzi się je przy pasiekach. Tak więc korzyść z uprawiania kocimiętki mogą odnieść nie tylko koty.
fot. Pixabay
#kocimiętka #ziołodlakota #nepetalakton #nepeta #zabawkidlakota #wrażliwośćnakocimiętkę
Czytaj również:
https://vivaziola.pl/kosmetyki/mozna-dbac-o-wlosy-bez-chemii-naturalnie/
Czytaj również w naszym partnerskim projekcie na Moja Harmonia Życia: